Aktualności
 • 2021-04-25 17:58

  Nowa recenzja starej "Anatomii zdrady"

  Prawie pięć lat po wydaniu moja książka "Anatomia zdrady" jest ciągle czytana i recenzowana. Miło było mi przeczytać entuzjastyczną recenzję autorstwa Wiszel na portalu MoznaPrzeczytac.pl

   

  https://moznaprzeczytac.pl/anatomia-zdrady-jak-nie-stac-sie-ofiara-klamcy-wojciech-wypler/

 • 2021-04-10 11:31

  Infidelity constitutes a breach of trust and the explicit rules governing a relationship between two people.

  Miło było mi zobaczyć, że w artykule "Infidelity in Relation to Sex and Gender: The Perspective of Sociobiology Versus the Perspective of Sociology of Emotions" (Sexuality & Culture 2021) Joanna Wróblewska-Skrzek wykorzystała sformułowaną przeze mnie w książce "Anatomia zdrady" definicję zdrady. Tak więc mój poradnik może również inspirować badaczy :)

   

  Link do artykułu: https://link.springer.com/article/10.1007/s12119-021-09845-6

 • 2020-09-27 11:59

  Niewierność w dobie Internetu

  W pierwszym tomie "Szkiców z socjologii emocji" (wyd. UKSW 2020) znalazły się ciekawe prace dotyczące problematyki niewierności:

   

  • Iwona Przybył "Zdrada małżeńska jako zjawisko społeczne: zasięg, tendencje i uwarunkowania" (str. 182)
  • Joanna Wróblewska-Skrzek "Niewierność w dobie Internetu" (str. 205)

   

  Całość jest dostępna bezpłatnie: https://wydawnictwo.uksw.edu.pl/img/cms/e-booki/ebook_Sroczy%C5%84ska_Spoleczne%20konteksty_ma%C5%82y.pdf

 • 2020-03-25 12:00

  PORADNICTWO I PSYCHOTERAPIA ON-LINE

  W związku z epidemią koronawirusa uruchamiam prowadzenie poradnictwa i psychoterapii za pośrednictwem Skype i WhatsApp.

  Dotychczasowych i nowych pacjentów zapraszam do umawiania wizyt poprzez help-medical.pl:

   

  Poradnia Help-Medical

  Konto bankowe do przedpłat: Idea Bank: 57 1950 0001 2006 6381 8369 0001

  biuro@help-medical.pl

  +48 732 877 366

  +48 732 877 004

  Skype: biuro_2485

 • 2019-12-10 12:59

  Zachowania nieuczciwe w badaniach psychologicznych

  Miło mi było odkryć, iż prof. dr. hab. Władysław Jacek Paluchowski (Instytut Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) poleca studentom jednego z prowadzonych przez siebie przedmiotów (etyka) jeden z moich tekstów:

   

  „Warto przeczytać tekst Wojciecha Wyplera OPERACJONALIZACJA ZACHOWANIA NIEUCZCIWEGO W BADANIACH PSYCHOLOGICZNYCH; warto by też uczynić go podstawą własnych badań.”

   

  Więcej: http://paluchja-zajecia.home.amu.edu.pl/?dzial=etyka

 • 2019-07-13 08:40

  Twoje Imperium: Raport - Nie daj sobie tego wstrzyknąć...

  Żyjemy w czasach kultu piękna – wystarczy spojrzeć na okładki czasopism, czy obejrzeć fragment programu telewizji śniadaniowej lub dowolnego serialu, aby zrozumieć, że w sposób nachalny szeroko promowany jest obraz ludzi wyidealizowanych - szczupłych, „dobrze” tj. markowo ubranych oraz „pięknych i młodych” tj. kobiet mających duże piersi, obfite usta, gładką, pozbawioną zmarszczek skórę twarzy, itd. Porównując się z tymi wzorcami możemy myśleć o sobie jako mało atrakcyjnych i czuć się po prostu źle. Tutaj pojawia się z kolei oferta „poprawienia nas” i „dopasowywania do wzorca”– diety, abonamenty fitness ale też medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna...

A A A

Psychologiczne badania nad kłamstwem

Szymon Emilia Draheim, profesor w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego, konstruując polską wersję testu Diogenesa wykorzystywanego do mierzenia umiejętności wykrywania kłamstwa (jednominutowe wideoklipy ukazujące osoby kłamiące lub mówiące prawdę) przebadał różne grupy zawodowe – psychologów, pedagogów, psychiatrów, prokuratorów, a także studentów i młodzież przebywającą w zakładach poprawczych. Grupa psychologów zajmujących się zawodowo sporządzaniem opinii na potrzeby sądów oceniła zeznania pochodzące z testu Diogenesa podobnie jak grupa studentów – na poziomie trafności bliskim przypadkowego zgadywania. Okazało się, że kłamstwo i prawdomówność najlepiej rozpoznają chłopcy, którzy popadli już w konflikt z prawem, wywodzący się ze środowisk, w których stosowana jest przemoc fizyczna i występują różne formy patologii społecznej.

Podobne rezulataty wiekszość autorów tłumaczy hipotezą informacji zwrotnej, według której samo doświadczenie w wydawaniu sądów na temat wiarygodności wypowiedzi innych nie wystarcza do zwiększenia trafności w wykrywaniu wskazówek kłamstwa, ponieważ nawet osoby zawodowo zajmujące się demaskowaniem kłamstwa nie otrzymują najczęściej adekwatnej, systematycznej i szybkiej informacji zwrotnej na temat swoich podejrzeń, mają małą możliwość potwierdzania swoich podejrzeń.
Z kolei osoby przebywające w specyficznym, zagrażającym środowisku, takie jak więźniowie, młodzież z zakładów poprawczych, placówek opiekuńczych, zmuszone są do utrzymywania stanu wysokiej czujności na sygnały w postaci wskazówek behawioralnych, które mogą zwiastować nadchodzące zagrożenie i dzięki stosunkowo często i szybko otrzymywanej adekwatnej informacji zwrotnej na temat swoich podejrzeń, uczą się i zwiększają poziom swoich umiejętności dotyczących trafnego rozpoznawania kłamstwa i prawdomówności.

 

Draheim zajmował się również relacjami między makiawelizmem a wysokimi predyspozycjami do skutecznego kłamania, badając znaczenie osobowości niepełnoletniego świadka dla zdolności złożenia fałszywego zeznania. Wysunął hipotezę o występowaniu u dzieci w późnym wieku szkolnym dwóch typów niezauważonych dotąd wymiarów osobowości makiawelicznej – "zimnej" i "gorącej", z których tylko zimny charakteryzuje się syndromem chłodu – wykazuje deficyt w zakresie zdolności do przeżywania stanów współczucia, sympatii dla innych, a także poczucia winy i wyrzutów sumienia oraz prawdopodobnie posiada wysokie predyspozycje do umiejętnego kłamania.

 

Seria badań kwestionariuszowych oraz eksperymentalnych potwierdziła, że zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców u których stwierdzono zimny typ osobowości, cechy związane z tym typem umożliwiają im skuteczne wprowadzanie w błąd psychologów i prokuratorów.

 

W świetle przeprowadzonych badań Draheim, podobnie jak inni wymienieni wcześniej badacze, wyraża poważne obawy wobec polegania psychologów sądowych dokonujących oceny wiarygodności zeznań świadków na intuicji, która miałaby wynikać ze stażu zawodowego i dużej liczby rozmów przeprowadzonych ze świadkami. Badacz ten twierdzi, że poleganie na intuicji obarczone jest dużym ryzykiem popełnienia zarówno błędu przyjęcia zeznania fałszywego, jak i błędu odrzucenia zeznania autentycznego.

 

Podsumowując rozważania należy zauważyć, że zdecydowanym liderem w tym obszarze badań naukowych pozostaje Paul Ekman, będący nie tylko zaangażowanym badaczem i popularyzatorem rzetelnej wiedzy naukowej na temat zjawiska kłamstwa, ale również wizjonerem, który wyznacza nowe kierunki badań i pokazuje nowe możliwości praktycznych zastosowań wiedzy o behawioralnych wskazówkach kłamstwa.

 

Artykuł oparty jest na publikacji:
Wypler, W. (2009). Aktualne trendy w psychologicznych badaniach nad kłamstwem. Prace IPSIR UW, 14, 161 - 181.

 

Polecana literatura:

 • Draheim, S. E. (2004) Makiaweliczna osobowość niepełnoletniego świadka. Poznań: Wydawnictwo UAM.
 • Ekman, P. (2007) Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce i małżeństwie. Warszawa: PWN.
 • Memon, A., Vrij, A., Bull, R. (2003) Prawo i psychologia. Wiarygodność zeznań i materiału dowodowego. Gdańsk: GWP.
 • Vrij, A. (2009). Wykrywanie kłamstw i oszukiwania. Kraków: Wydawnictwo UJ.

 

Strony internetowe, które warto odwiedzić:

oraz

 • http://www.fox.com/lietome Serial telewizji FOX w którym główna postać - dr Cal Lightman (aktor Tim Roth) wzorowana jest na Paulu Ekmanie.
Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5
Autor:W.Wypler

Komentarze