Aktualności
 • 2022-05-16 08:56

  Ulotka STALKING

  Ulotka nt. stalkingu opracowana przez studentów Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.

   

  STALKING. JAK ROZPOZNAĆ. JAK SIĘ BRONIĆ.

   

  Stalking to forma psychicznej napaści, w której sprawca w sposób powtarzalny i niepożądany przez ofiarę, burząc jej spokój, wdziera się do sfery prywatności tejże osoby, z która nic go nie łączy (albo już nie łączy) z pobudek wskazujących na uczuciowe podłoże działań.

   

  Czy ZACHOWANIA INNEJ OSOBY są przez Ciebie traktowane jako NIEPOŻĄDANE oraz NATRĘTNE? Czy budzą u Ciebie NIEPOKÓJ lub STRACH? Czy są próbą NAWIĄZANIA z Tobą KONTAKTU lub stworzenia, odbudowania, narzucenia związku? Czy zachowania osób z Twojego otoczenia mają POWTARZALNY CHARAKTER? Jeżeli odpowiedziałaś/łeś twierdząco na powyższe pytania, oznacza to, że możesz być ofiarą stalkingu!

   

  Do pobrania tutaj:

 • 2021-04-25 17:58

  Nowa recenzja starej "Anatomii zdrady"

  Prawie pięć lat po wydaniu moja książka "Anatomia zdrady" jest ciągle czytana i recenzowana. Miło było mi przeczytać entuzjastyczną recenzję autorstwa Wiszel na portalu MoznaPrzeczytac.pl

   

  https://moznaprzeczytac.pl/anatomia-zdrady-jak-nie-stac-sie-ofiara-klamcy-wojciech-wypler/

 • 2021-04-10 11:31

  Infidelity constitutes a breach of trust and the explicit rules governing a relationship between two people.

  Miło było mi zobaczyć, że w artykule "Infidelity in Relation to Sex and Gender: The Perspective of Sociobiology Versus the Perspective of Sociology of Emotions" (Sexuality & Culture 2021) Joanna Wróblewska-Skrzek wykorzystała sformułowaną przeze mnie w książce "Anatomia zdrady" definicję zdrady. Tak więc mój poradnik może również inspirować badaczy :)

   

  Link do artykułu: https://link.springer.com/article/10.1007/s12119-021-09845-6

 • 2020-09-27 11:59

  Niewierność w dobie Internetu

  W pierwszym tomie "Szkiców z socjologii emocji" (wyd. UKSW 2020) znalazły się ciekawe prace dotyczące problematyki niewierności:

   

  • Iwona Przybył "Zdrada małżeńska jako zjawisko społeczne: zasięg, tendencje i uwarunkowania" (str. 182)
  • Joanna Wróblewska-Skrzek "Niewierność w dobie Internetu" (str. 205)

   

  Całość jest dostępna bezpłatnie: https://wydawnictwo.uksw.edu.pl/img/cms/e-booki/ebook_Sroczy%C5%84ska_Spoleczne%20konteksty_ma%C5%82y.pdf

 • 2020-03-25 12:00

  PORADNICTWO I PSYCHOTERAPIA ON-LINE

  W związku z epidemią koronawirusa uruchamiam prowadzenie poradnictwa i psychoterapii za pośrednictwem Skype i WhatsApp.

  Dotychczasowych i nowych pacjentów zapraszam do umawiania wizyt poprzez help-medical.pl:

   

  Poradnia Help-Medical

  Konto bankowe do przedpłat: Idea Bank: 57 1950 0001 2006 6381 8369 0001

  biuro@help-medical.pl

  +48 732 877 366

  +48 732 877 004

  Skype: biuro_2485

 • 2019-12-10 12:59

  Zachowania nieuczciwe w badaniach psychologicznych

  Miło mi było odkryć, iż prof. dr. hab. Władysław Jacek Paluchowski (Instytut Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) poleca studentom jednego z prowadzonych przez siebie przedmiotów (etyka) jeden z moich tekstów:

   

  „Warto przeczytać tekst Wojciecha Wyplera OPERACJONALIZACJA ZACHOWANIA NIEUCZCIWEGO W BADANIACH PSYCHOLOGICZNYCH; warto by też uczynić go podstawą własnych badań.”

   

  Więcej: http://paluchja-zajecia.home.amu.edu.pl/?dzial=etyka

A A A

Technika szybkiego relaksowania się

Popularny i chyba najczęściej wymieniany, jako prosty sposób radzenia sobie ze zdenerwowaniem, sposób szybkiego odprężania się polega na:

 1. zamknięciu oczu
 2. liczeniu w myślach od 1 do 10
 3. założeniu, że wraz z doliczeniem do 10 osiągnie się stan relaksu, rozluźnienia
  oraz (opcjonalnie)
 4. wypowiedzeniu na zakończenie liczenia (w myślach, lub na głos) zdania: "jestem spokojny/a".

Skuteczniejsza metoda bazuje na odpowiednio zmodyfikowanym zadaniu odliczania, które zmusza do większego skupienia oraz w większym stopniu uzależnia rezultat od stosującej technikę, konkretnej osoby (tempo liczenia, wspierające założenia, praca wyobraźni).

 

Oto kolejne kroki tej techniki:

 1. Zamknij oczy.
 2. Odliczaj od 30 do 1 ("do tyłu"!), w takim tempie, aby przy cyfrze 1 osiągnąć pełne odprężenie fizyczne i umysłowe.
 3. Ostatnie cyfry (np. od 10 do 1)* staraj się bardzo wyraźnie zobaczyć w wyobraźni; powinny być niezwykłe - możesz wyobrażać je sobie w niezwykłych kolorach, krojach czcionki, teksturach, itp.; dobrze, aby były również dynamiczne - np. obracały się, pojawiały się i znikały w charakterystyczny sposób; mogą towarzyszyć im także dźwięki, muzyka.
 4. Pamiętaj, abyś kontrolował/a tempo odliczania i "wyświetlania" w wyobraźni kolejnych cyfr - ma być ono zsynchronizowane z pogłębiającym się uczuciem relaksu.
  Nie wyobrażaj sobie cyfry 1, nim nie osiągniesz pożądanego przez Ciebie stanu ciała i umysłu.

Technikę tę wykorzystuj doraźnie w sytuacjach zwiększonego stresu, napięcia. Wraz z kolejnymi jej powtórzeniami będziesz coraz szybciej i skuteczniej osiągał/a stan odprężenia.

 


* Zazwyczaj najlepsze rezultaty przynosi odliczanie tak określonego zakresu liczb (30 - 1), ze szczegółowym wyobrażaniem sobie cyfr 10 - 1. Przy pewnej wprawie udaje się czasem skrócić technikę - np. możesz odliczać od 10 do 1 a szczegółowo wyobrażać sobie cyfry 3 - 1, które staną się wystarczająco efektywnymi kotwicami stanu relaksu.