Warszawa Centrum:

Gabinet HELP MEDICAL
ul. Marszałkowska 58 lok. 56

tel. 732877366 lub 732877004

 

Warszawa Mokotów:

Poradnia Zdrowia Psychicznego MSWiA

ul. Wołoska 137, budynek "S", 4 piętro

tel.: 225081791, 225081795

[na NFZ; konieczne skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (rodzinnego) z rozpoznaniem lub lekarza psychiatry (do którego można zapisać się bez skierowania)]

 

Aktualności
 • 2020-09-27 11:59

  Niewierność w dobie Internetu

  W pierwszym tomie "Szkiców z socjologii emocji" (wyd. UKSW 2020) znalazły się ciekawe prace dotyczące problematyki niewierności:

  • Iwona Przybył "Zdrada małżeńska jako zjawisko społeczne: zasięg, tendencje i uwarunkowania" (str. 182)
  • Joanna Wróblewska-Skrzek "Niewierność w dobie Internetu" (str. 205)
  Całość jest dostępna bezpłatnie: https://wydawnictwo.uksw.edu.pl/img/cms/e-booki/ebook_Sroczy%C5%84ska_Spoleczne%20konteksty_ma%C5%82y.pdf

 • 2020-03-25 12:00

  PORADNICTWO I PSYCHOTERAPIA ON-LINE

  W związku z epidemią koronawirusa uruchamiam prowadzenie poradnictwa i psychoterapii za pośrednictwem Skype i WhatsApp.

  Dotychczasowych i nowych pacjentów zapraszam do umawiania wizyt poprzez help-medical.pl:

   

  Poradnia Help-Medical

  Konto bankowe do przedpłat: Idea Bank: 57 1950 0001 2006 6381 8369 0001

  biuro@help-medical.pl

  +48 732 877 366

  +48 732 877 004

  Skype: biuro_2485

 • 2019-12-10 12:59

  Zachowania nieuczciwe w badaniach psychologicznych

  Miło mi było odkryć, iż prof. dr. hab. Władysław Jacek Paluchowski (Instytut Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) poleca studentom jednego z prowadzonych przez siebie przedmiotów (etyka) jeden z moich tekstów:

   

  „Warto przeczytać tekst Wojciecha Wyplera OPERACJONALIZACJA ZACHOWANIA NIEUCZCIWEGO W BADANIACH PSYCHOLOGICZNYCH; warto by też uczynić go podstawą własnych badań.”

   

  Więcej: http://paluchja-zajecia.home.amu.edu.pl/?dzial=etyka

 • 2019-07-13 08:40

  Twoje Imperium: Raport - Nie daj sobie tego wstrzyknąć...

  Żyjemy w czasach kultu piękna – wystarczy spojrzeć na okładki czasopism, czy obejrzeć fragment programu telewizji śniadaniowej lub dowolnego serialu, aby zrozumieć, że w sposób nachalny szeroko promowany jest obraz ludzi wyidealizowanych - szczupłych, „dobrze” tj. markowo ubranych oraz „pięknych i młodych” tj. kobiet mających duże piersi, obfite usta, gładką, pozbawioną zmarszczek skórę twarzy, itd. Porównując się z tymi wzorcami możemy myśleć o sobie jako mało atrakcyjnych i czuć się po prostu źle. Tutaj pojawia się z kolei oferta „poprawienia nas” i „dopasowywania do wzorca”– diety, abonamenty fitness ale też medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna...

 • 2019-06-10 17:30

  Sieci Nr 23 (341) 2019: Efekt aureoli.

  Odpowiedź na pytania redaktor Mai Narbutt (dlaczego Markowi Lisińskiemu/Simonowi Molowi i innym udało się oszukać tak wielu ludzi? jakie uwarunkowania sprawiają, że niektórzy są tak sprawnymi kłamcami? co sprawia, że niektórzy stają się bezwzględnymi oszustami?):

   

  Wojciech Wypler: Po pierwsze, większość z nas jest dosyć podatna na manipulacje. Jesteśmy zmuszeni przyjąć jakąś wstępna wyraźną postawę dotycząca innych ludzi - albo będziemy podchodzić do nich z ufnością i otwartością, albo z ostrożnością, zakładając ze mogą mieć złe intencje i mogą chcieć nas skrzywdzić. Ta pierwsza postawa, opierająca się na otwartości i zakładaniu dobrych intencji innych ludzi wydaje się dużo zdrowsza – przyjmując ją jesteśmy bardziej swobodni, otwarci na innych ludzi, mamy szanse na zbudowanie większej liczby relacji i większej sieci wsparcia, a w konsekwencji lepiej radzimy sobie z życiowymi wyzwaniami, jesteśmy szczęśliwsi...

 • 2018-12-24 10:00

  Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

  Odwiedzającym te strony

   

  Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzy

   

  Wojciech Wypler

A A A

Radzenie sobie z negatywnymi stanami emocjonalnymi

Zazwyczaj negatywny stan emocjonalny jest bardzo ważnym sygnałem, który powinniśmy odczytać i wykorzystać, aby skuteczniej kierować własnym życiem i w przyszłości nie doświadczać już dyskomfortu w podobnym nasileniu. Przykładowo, przygnębienie i smutek to emocje związane bardzo często z problemami w realizacji naszych celów. Gniew i jego odcienie (np. złość, irytacja, niechęć, niezadowolenie, rozdrażnienie) informują, że na zewnątrz nas dzieje się coś niepożądanego i dostarczają energii do zmiany tego stanu rzeczy. Niepokój i lęk to emocje wynikające z przewidywania problemów, które powinny wprowadzić nas w stan gotowości do radzenia sobie z nimi.

 

Jeżeli znaczenie negatywnych emocji zostanie uświadomione i właściwie wykorzystane (np. odpowiadając sobie na pytania: czego pragnę i jak mogę to osiągnąć? czego powinienem unikać w przyszłości? jaką lekcję mogę wyciągnąć z tego doświadczenia?, itp.) a złe samopoczucie w dalszym ciągu utrzymuje się i ogranicza Twoje możliwości, możesz:

 • Wybrać POZYTYWNY, PRZYJEMNY, WCIĄGAJĄCY temat i właśnie nim zająć myśli, na nim się skupić a następnie... przejść do działania i jego realizowania!
  (co dla Ciebie jest takim pasjonującym, odprężającym, przyjemnym tematem? o czym lubisz myśleć, marzyć? co uwielbiać robić?)

 

Podczas przeżywania negatywnych stanów emocjonalnych często stosowanym i całkowicie nieskutecznym sposobem radzenia sobie z nimi jest skupianie energii i wysiłków na "nie myśleniu" o tym, co wywołuje napięcie, przygnębienie, żal, itp. Takie postępowanie powoduje zazwyczaj powracanie do wywołujących negatywne stany emocjonalne tematów i trwanie lub nawet pogłębianie się złego samopoczucia.

 

Co wtedy robić?

 • Zbudować "ZASOBNY" stan emocjonalny, czyli wprawić siebie w najbardziej w danym momencie pożądany nastrój, stan ducha i umysłu.

 

Michael Argyle w książce pt. "Psychologia szczęścia" proponuje prostą i skuteczną metodę wywoływania pozytywnego nastroju oraz podwyższania zadowolenia z życia, która została szczegółowo zweryfikowana w licznych eksperymentach*:

 • Przypomnij sobie bardzo przyjemne wydarzenie z niedalekiej przeszłości.
 • Włóż w to ćwiczenie wysiłek i z jak największą dokładnością przypominaj sobie przyjemne doświadczenie przez kilkanaście minut.
 • Staraj się przywoływać konkretne obrazy.
 • Jeżeli to możliwe, wykonuj to zadanie w parach; lepszy rezultat uzyskuje się, gdy pary składają się z przyjaciół i rozmawiają twarzą w twarz, tzn. mogą obserwować swoje reakcje mimiczne. Jak to zrealizować w praktyce? Umów się na spotkanie z przyjacielem i rozmawiajcie o przyjemnych, pozytywnych, radosnych doświadczeniach (sięgaj przy tym głęboko, do konkretnych, wyraźnych wspomnień!).

 

Metoda zaproponowana przez Argyle'a przypomina technikę NLP (Programowania Neurolingwistycznego), która polega na wykonaniu serii konkretnych, następujących kroków:

 1. Zdecyduj jaki stan ciała i umysłu będzie dla Ciebie najbardziej pożądany (np. radość)
 2. Przypomnij sobie konkretne wydarzenie z przeszłości, w którym byłeś/łaś właśnie w takim stanie ciała i umysłu (np. wakacje nad morzem w 2005 r.)
 3. Wejdź do środka tych wydarzeń, tak jakbyś znów w nich uczestniczył/a.
 4. Daj sobie czas i przywołaj to wydarzenie, tak abyś zobaczył/a je bardzo wyraźnie.
 5. Przywołaj doznania w ciele, które wtedy miałeś/łaś. Usłysz dźwięki, które towarzyszyły temu wydarzeniu, poczuj zapachy, które wtedy czułeś/łaś.
 6. Spraw, żeby obrazy, które przywołujesz były większe i jaśniejsze niż w rzeczywistości.
 7. Sprawdź jak się teraz czujesz.

 


* Istnieje szereg sytuacji, w których przedstawione metody mogą być niewystarczające, nieskuteczne lub nawet niekorzystne, np. żałoba - poradzenia sobie z urazem i stratą, jaką jest śmierć bliskiej osoby, wymaga innego sposobu postępowania.