Aktualności
 • 2022-05-16 08:56

  Ulotka STALKING

  Ulotka nt. stalkingu opracowana przez studentów Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.

   

  STALKING. JAK ROZPOZNAĆ. JAK SIĘ BRONIĆ.

   

  Stalking to forma psychicznej napaści, w której sprawca w sposób powtarzalny i niepożądany przez ofiarę, burząc jej spokój, wdziera się do sfery prywatności tejże osoby, z która nic go nie łączy (albo już nie łączy) z pobudek wskazujących na uczuciowe podłoże działań.

   

  Czy ZACHOWANIA INNEJ OSOBY są przez Ciebie traktowane jako NIEPOŻĄDANE oraz NATRĘTNE? Czy budzą u Ciebie NIEPOKÓJ lub STRACH? Czy są próbą NAWIĄZANIA z Tobą KONTAKTU lub stworzenia, odbudowania, narzucenia związku? Czy zachowania osób z Twojego otoczenia mają POWTARZALNY CHARAKTER? Jeżeli odpowiedziałaś/łeś twierdząco na powyższe pytania, oznacza to, że możesz być ofiarą stalkingu!

   

  Do pobrania tutaj:

 • 2021-04-25 17:58

  Nowa recenzja starej "Anatomii zdrady"

  Prawie pięć lat po wydaniu moja książka "Anatomia zdrady" jest ciągle czytana i recenzowana. Miło było mi przeczytać entuzjastyczną recenzję autorstwa Wiszel na portalu MoznaPrzeczytac.pl

   

  https://moznaprzeczytac.pl/anatomia-zdrady-jak-nie-stac-sie-ofiara-klamcy-wojciech-wypler/

 • 2021-04-10 11:31

  Infidelity constitutes a breach of trust and the explicit rules governing a relationship between two people.

  Miło było mi zobaczyć, że w artykule "Infidelity in Relation to Sex and Gender: The Perspective of Sociobiology Versus the Perspective of Sociology of Emotions" (Sexuality & Culture 2021) Joanna Wróblewska-Skrzek wykorzystała sformułowaną przeze mnie w książce "Anatomia zdrady" definicję zdrady. Tak więc mój poradnik może również inspirować badaczy :)

   

  Link do artykułu: https://link.springer.com/article/10.1007/s12119-021-09845-6

 • 2020-09-27 11:59

  Niewierność w dobie Internetu

  W pierwszym tomie "Szkiców z socjologii emocji" (wyd. UKSW 2020) znalazły się ciekawe prace dotyczące problematyki niewierności:

   

  • Iwona Przybył "Zdrada małżeńska jako zjawisko społeczne: zasięg, tendencje i uwarunkowania" (str. 182)
  • Joanna Wróblewska-Skrzek "Niewierność w dobie Internetu" (str. 205)

   

  Całość jest dostępna bezpłatnie: https://wydawnictwo.uksw.edu.pl/img/cms/e-booki/ebook_Sroczy%C5%84ska_Spoleczne%20konteksty_ma%C5%82y.pdf

 • 2020-03-25 12:00

  PORADNICTWO I PSYCHOTERAPIA ON-LINE

  W związku z epidemią koronawirusa uruchamiam prowadzenie poradnictwa i psychoterapii za pośrednictwem Skype i WhatsApp.

  Dotychczasowych i nowych pacjentów zapraszam do umawiania wizyt poprzez help-medical.pl:

   

  Poradnia Help-Medical

  Konto bankowe do przedpłat: Idea Bank: 57 1950 0001 2006 6381 8369 0001

  biuro@help-medical.pl

  +48 732 877 366

  +48 732 877 004

  Skype: biuro_2485

 • 2019-12-10 12:59

  Zachowania nieuczciwe w badaniach psychologicznych

  Miło mi było odkryć, iż prof. dr. hab. Władysław Jacek Paluchowski (Instytut Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) poleca studentom jednego z prowadzonych przez siebie przedmiotów (etyka) jeden z moich tekstów:

   

  „Warto przeczytać tekst Wojciecha Wyplera OPERACJONALIZACJA ZACHOWANIA NIEUCZCIWEGO W BADANIACH PSYCHOLOGICZNYCH; warto by też uczynić go podstawą własnych badań.”

   

  Więcej: http://paluchja-zajecia.home.amu.edu.pl/?dzial=etyka

A A A

Sieci Nr 23 (341) 2019: Efekt aureoli.

Odpowiedź na pytania redaktor Mai Narbutt (dlaczego Markowi Lisińskiemu/Simonowi Molowi i innym udało się oszukać tak wielu ludzi? jakie uwarunkowania sprawiają, że niektórzy są tak sprawnymi kłamcami? co sprawia, że niektórzy stają się bezwzględnymi oszustami?):

 

Wojciech Wypler: Po pierwsze, większość z nas jest dosyć podatna na manipulacje. Jesteśmy zmuszeni przyjąć jakąś wstępna wyraźną postawę dotycząca innych ludzi - albo będziemy podchodzić do nich z ufnością i otwartością, albo z ostrożnością, zakładając ze mogą mieć złe intencje i mogą chcieć nas skrzywdzić. Ta pierwsza postawa, opierająca się na otwartości i zakładaniu dobrych intencji innych ludzi wydaje się dużo zdrowsza – przyjmując ją jesteśmy bardziej swobodni, otwarci na innych ludzi, mamy szanse na zbudowanie większej liczby relacji i większej sieci wsparcia, a w konsekwencji lepiej radzimy sobie z życiowymi wyzwaniami, jesteśmy szczęśliwsi, itd. Niestety jesteśmy równocześnie bardziej podatni na manipulację, szczególnie dotyczącą sytuacji ograniczonego kontaktu, takiego jak obserwowanie pojedynczych wypowiedzi osoby pokazywanej przez media. Będziemy skłonni wierzyć w to co mówi.

 

Po drugie, w starciu z doświadczonymi i zdeterminowanymi kłamcami mamy zazwyczaj małe szanse na szybkie zorientowanie się, ze jesteśmy okłamywani. Dla stawania się skutecznym kłamcą czy oszustem duże znaczenie maja dwa elementy:

 • Uczenie się nieuczciwych zachowań a wiec doświadczenie - trening w okłamywaniu innych oraz
 • Przyjmowanie przekonań ułatwiających naruszanie norm, tutaj: usprawiedliwianie własnej nieuczciwości.
Elementy te zwykle łączą się ze sobą podczas ulegania pokusom i naruszania norm oraz wzmacniają, sprawiając, że rokowania dotyczące zaprzestania nieuczciwego zachowania dla uwikłanych w nie osób stają się coraz gorsze. Tak więc, jest jasne, że podjęcie nieuczciwego zachowania, jeśli zakończone zostanie osiągnięciem celu a następnie będzie jeszcze powtarzane sprawia, że ryzyko następnych, podobnych zachowań w przyszłości się zwiększa. Jego sprawca:
 • wie już JAK przeprowadzić działanie (np. ma już wiedzę jak okłamywać innych - co konkretnie mówić, jak reagować na pytania, co zrobić kiedy ktoś będzie czynił zarzuty, itp.)
 • wie, że POTRAFI to zrobić (potrafi przezwyciężyć wewnętrzne opory – opanować strach przed przyłapaniem na nieuczciwym zachowaniu, lęk przed negatywnymi ocenami ze strony otoczenia, poczucie winy, itp.)
 • jeśli jego działanie zakończyło się sukcesem to w wielu przypadkach zyskuje - PRZYJEMNOŚĆ, która wzmacnia dany sposób postępowania, osiągania celów i zaspakajania potrzeb a po kilkukrotnym powtarzaniu zachowania może nabyć POCZUCIE SKUTECZNOŚCI w oszukiwaniu, które jeszcze bardziej osłabi wewnętrzne opory.
To droga z której trudno zawrócić, jeśli nie posiadało się wewnętrznego moralnego "kompasu" tj. empatii wobec bliźnich, poczucia winy z powodu naruszania norm i pogardy dla nieuczciwości lub też w toku rozwoju "kariery" kłamcy i oszusta ten kompas zgubiło się. Jednocześnie kłamca, oszust doskonali się tak bardzo w sztuce oszukiwania, iż przewyższa swoje ofiary umiejętnościami pozytywnej autoprezentacji i przekonywania. Moje doświadczenia z obszarów psychoterapii oraz psychologii sadowej wskazują, że jest to często droga w jednym kierunku - tj. szaleńczy rajd coraz śmielszych oszustw wraz z wydłużającą się lista ofiar kończy dopiero dramatyczna sytuacja osobista (np. odejście najbliższych) lub zarzuty karne. I nawet w tym miejscu, kłamca często uparcie trzyma się swoich kłamstw, sam wierząc w swoje usprawiedliwienia, zrzucając winę na okoliczności oraz widząc samego siebie jako ofiarę.

Autor:W.Wypler