Aktualności
  • 2022-05-16 08:56

    Ulotka STALKING

    Ulotka nt. stalkingu opracowana przez studentów Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.

     

    STALKING. JAK ROZPOZNAĆ. JAK SIĘ BRONIĆ.

     

    Stalking to forma psychicznej napaści, w której sprawca w sposób powtarzalny i niepożądany przez ofiarę, burząc jej spokój, wdziera się do sfery prywatności tejże osoby, z która nic go nie łączy (albo już nie łączy) z pobudek wskazujących na uczuciowe podłoże działań.

     

    Czy ZACHOWANIA INNEJ OSOBY są przez Ciebie traktowane jako NIEPOŻĄDANE oraz NATRĘTNE? Czy budzą u Ciebie NIEPOKÓJ lub STRACH? Czy są próbą NAWIĄZANIA z Tobą KONTAKTU lub stworzenia, odbudowania, narzucenia związku? Czy zachowania osób z Twojego otoczenia mają POWTARZALNY CHARAKTER? Jeżeli odpowiedziałaś/łeś twierdząco na powyższe pytania, oznacza to, że możesz być ofiarą stalkingu!

     

    Do pobrania tutaj:

  • 2021-04-25 17:58

    Nowa recenzja starej "Anatomii zdrady"

    Prawie pięć lat po wydaniu moja książka "Anatomia zdrady" jest ciągle czytana i recenzowana. Miło było mi przeczytać entuzjastyczną recenzję autorstwa Wiszel na portalu MoznaPrzeczytac.pl

     

    https://moznaprzeczytac.pl/anatomia-zdrady-jak-nie-stac-sie-ofiara-klamcy-wojciech-wypler/

  • 2021-04-10 11:31

    Infidelity constitutes a breach of trust and the explicit rules governing a relationship between two people.

    Miło było mi zobaczyć, że w artykule "Infidelity in Relation to Sex and Gender: The Perspective of Sociobiology Versus the Perspective of Sociology of Emotions" (Sexuality & Culture 2021) Joanna Wróblewska-Skrzek wykorzystała sformułowaną przeze mnie w książce "Anatomia zdrady" definicję zdrady. Tak więc mój poradnik może również inspirować badaczy :)

     

    Link do artykułu: https://link.springer.com/article/10.1007/s12119-021-09845-6

  • 2020-09-27 11:59

    Niewierność w dobie Internetu

    W pierwszym tomie "Szkiców z socjologii emocji" (wyd. UKSW 2020) znalazły się ciekawe prace dotyczące problematyki niewierności:

     

    • Iwona Przybył "Zdrada małżeńska jako zjawisko społeczne: zasięg, tendencje i uwarunkowania" (str. 182)
    • Joanna Wróblewska-Skrzek "Niewierność w dobie Internetu" (str. 205)

     

    Całość jest dostępna bezpłatnie: https://wydawnictwo.uksw.edu.pl/img/cms/e-booki/ebook_Sroczy%C5%84ska_Spoleczne%20konteksty_ma%C5%82y.pdf

  • 2020-03-25 12:00

    PORADNICTWO I PSYCHOTERAPIA ON-LINE

    W związku z epidemią koronawirusa uruchamiam prowadzenie poradnictwa i psychoterapii za pośrednictwem Skype i WhatsApp.

    Dotychczasowych i nowych pacjentów zapraszam do umawiania wizyt poprzez help-medical.pl:

     

    Poradnia Help-Medical

    Konto bankowe do przedpłat: Idea Bank: 57 1950 0001 2006 6381 8369 0001

    biuro@help-medical.pl

    +48 732 877 366

    +48 732 877 004

    Skype: biuro_2485

  • 2019-12-10 12:59

    Zachowania nieuczciwe w badaniach psychologicznych

    Miło mi było odkryć, iż prof. dr. hab. Władysław Jacek Paluchowski (Instytut Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) poleca studentom jednego z prowadzonych przez siebie przedmiotów (etyka) jeden z moich tekstów:

     

    „Warto przeczytać tekst Wojciecha Wyplera OPERACJONALIZACJA ZACHOWANIA NIEUCZCIWEGO W BADANIACH PSYCHOLOGICZNYCH; warto by też uczynić go podstawą własnych badań.”

     

    Więcej: http://paluchja-zajecia.home.amu.edu.pl/?dzial=etyka

A A A

"Anatomia zdrady" w WP.pl

Z psychoterapeutą, specjalistą od psychologii kłamstwa, Wojciechem Wyplerem, autorem książki „Anatomia zdrady”, rozmawiamy o jej symptomach, o sygnałach, które powinny nas w związku zaniepokoić i o tym, jak sobie ze zdradą poradzić.

 

Fragment:

 

Ewa Raczyńska: Co możemy zrobić, kiedy mamy podejrzenia, że partner nas zdradza?

 

Wojciech Wypler: Zawsze podkreślam, że same podejrzenia o niczym nie świadczą, za to my w obliczu podejrzeń o zdradę ze strony partnera mamy zawsze wybór. Otóż możemy szukać dowodów na to, że nas zdradza lub też powściągnąć chęć dociekania prawdy, zostawić podejrzenia, nie zajmować się nimi. I tak naprawdę to wcale nie musi być najgorszy wybór, gdyż wyniki badań wskazują, że zdrada w większości przypadków kończy się rozpadem związku kochanków, a nie małżeństwa, oficjalnego związku. Zostawiając nasze podejrzenia możemy więc mieć nadzieję, że sprawa „sama się rozwiąże” i to pozytywnie dla nas – utrzymaniem związku. Oczywiście może być tak, że romans będzie trwał miesiącami lub latami, lub też to nasz partner w końcu zdecyduje, że odchodzi do kochanki, kochanka.

Część osób, zwłaszcza uzależnionych od partnera, czy to finansowo, czy emocjonalnie, ma w sobie duży opór przed byciem dociekliwym, kiedy podejrzewają zdradę: „Próbować sprawdzić go czy spytać wprost? A co, jak znajdę dowody zdrady albo powie mi, że zdradza? Co z tym zrobię? A co, jak powie, że odchodzi? Więc może lepiej nie pytać?”. Jak widać na każdym etapie, nawet gdy mamy twarde dowody zdrady, można zostawić sytuację własnemu biegowi.

Myślę, że każdy powinien mieć świadomość tego, że ma dużo możliwości zachowania. Tylko mając przed oczami szeroki wachlarz tego, co możemy zrobić, jesteśmy w stanie podejmować lepsze dla nas decyzje. Zawsze mamy wybór, choć często sami go sobie ograniczamy, bo czujemy się przymuszeni do zrobienia czegoś w danej sytuacji (...)

 

Link do artykułu Ewy Raczyskiej na WP.pl: http://kobieta.wp.pl/czy-istnieje-zwiazek-po-zdradzie-6044994870854785a

Komentarze

Mateusz

2016-10-13 09:14

no właśnie. może czasem lepiej odczekać aż lasce ułoży się w głowie... miałem taką sytuację. zdecydowałem się zachowywać normalnie i nie walczyć o nią, nie robić nic specjalnego. wybrała mnie. wydaje mi się, że gdybym zarzucił jej zdradę to ze wstydu wycofałaby się i odeszła. trudne decyzje.